PTT Yurtdışı Kargo Sorgulama işlemi 2023

PTT yurtdışı kargo sorgulama işlemi, PTT’nin uluslararası kargo hizmeti verdiği kullanıcılar için oldukça önemlidir. Yurtdışından Türkiye’ye gelen kargoların durumunu takip etmek için, internet üzerinden kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Bu yazıda, PTT yurtdışı kargo sorgulama işlemini adım adım anlatacağız. Ayrıca, SEO uyumlu bir makale oluşturacağız.

Pin

PTT yurtdışı kargo sorgulama işlemi için öncelikle PTT’nin resmi web sitesine (www.ptt.gov.tr) girmeniz gerekmektedir. Ana sayfada yer alan “Kurumsal” menüsünde yer alan “Kargo” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından, “Yurt Dışı Kargo İşlemleri” menüsünde yer alan “Kargo Sorgulama” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Kargo sorgulama sayfasına girdikten sonra, karşınıza bir sorgulama formu gelecektir. Bu formda, takip numaranızı (Tracking Number) ve güvenlik kodunu (Captcha) girerek “Sorgula” butonuna tıklayın. Takip numaranız, yurt dışından size gönderilen kargo ile birlikte verilen bir numaradır. Bu numarayı, kargonuzun takibini yapmak için kullanabilirsiniz.

Sorgulama işlemi sonrasında, kargonuzun son durumu ve teslimat tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, kargonuzun nerede olduğunu ve kargonuzun teslimatının ne zaman gerçekleşeceğini de sorgulama işlemi sonrasında öğrenebilirsiniz.

PTT yurtdışı kargo sorgulama işlemi oldukça kolaydır ve ücretsizdir. Bu işlem sayesinde, yurt dışından size gönderilen kargonun durumunu takip edebilirsiniz. Sorgulama işlemi sonrasında, kargonuzun durumu hakkında net bir fikir edinebilir ve kargonuzun teslimatının ne zaman gerçekleşeceğini öğrenebilirsiniz.

PTT, tüm dünya ülkelerine göndericinin tercihine göre uçak veya yüzey yolu kullanarak sevki sağlanan uygun fiyatlı, seçenekli, güvenli ve kaliteli gönderi hizmeti sunar. IPS (Uluslararası Posta Sistemleri) programı sayesinde kolilerin takibi elektronik bilgi alışverişi ile gerçekleştirilmektedir. Bu sistem sayesinde kolinin kabulünden alıcıya teslimine kadar her işlem izlenebilmekte, kolinin kaybolması, hasar görüp görmediği gibi tüm detaylar takip edilebilmektedir.

PTT, yurt dışından Türkiye’ye yönelik kargo taşımacılığı hizmetlerinde, 124 ülkeye bilgi transferi yapabilmektedir. Gönderici veya alıcının buradan kolisinin takibini yapabilmesi mümkündür. Eğer koliniz kaybolur, hasar görür veya çalınırsa, üyesi bulunduğumuz Dünya Posta Birliği kararlarında belirtilen limitler dahilinde hak sahibine tazminat ödemesi yapılır.

PTT, uluslararası kargo taşımacılığı hizmetlerinde farklı hizmet seçenekleri sunmaktadır. Alma haberli koli hizmeti, kolinizin alıcısına teslim edildikten sonra alıcı tarafından imzalanacak alma haber kartının size iletilmesini sağlar. Değer konulmuş koli hizmeti, kolinizde oluşabilecek hasar veya kaybolma riskine karşı faydalanabileceğiniz bir hizmet türüdür. Kolinizin içeriğindeki eşyanın değerine göre belirleyeceğiniz değer konulmuş bedelini ödeyerek kolinizi güvence altına alabilirsiniz. Ödeme şartlı koli hizmeti ise kolinizin içeriğindeki ürün bedelinin teslim anında alıcıdan tahsil edilerek göndericiye iletilmesini içeren bir hizmettir.

Ticari koli hizmeti kapsamında ise dolaylı temsil ve basitleştirilmiş usul kapsamında değeri 7500 Euro’ya kadar olan e-ticaret ürünleri herhangi bir ek ücret alınmaksızın kabul edilmektedir. Gümrük beyanı PTT tarafından gönderilerin yurt dışına çıkarılmasından önce yapılır ve müşterilerin talebi halinde gümrük beyan numarası kendilerine e-posta yoluyla iletilir.

PTT iletişim:444 1 788
Website
Facebook
Twitter

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir